Osteoporoza zapobieganie i leczenie naturalne

Osteoporoza

Osteoporoza


Osteoporoza jest schorzeniem spowodowanym przez ubytek masy kości..Na osteoporozę narażone są osoby starsze powyżej 60 roku życia oraz kobiety w okresie przekwitania dotyka również mężczyzn. Powstaniu choroby sprzyja nadużywanie alkoholu,siedzący tryb życia niedostateczne spożywanie wapnia ,witaminy D.

Osteoporoza powoduje najczęściej złamania kości promieniowej, zwiekszenie dawki wapnia w diecie spowalnia chorobę

Przyczyną powstania osteoporozy mogą być leki zawierające hormony przytarczyc, glikokortykoidy oraz choroby nadczynność tarczycy,marskość wątroby ,ale główna przyczyna to za niskie spożycie wapnia oraz witamin B,D, K. Szczególnie bardzo ważna jest witamina D 3 która odpowiada za wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego,ale trzeba uważać bo nadmiar witaminy nasila proces miażdżycowy oraz nie korzystnie wpływa na pracę nerek. Duże znaczenie ma również witamina K która nasila tworzenie tkanki kostnej oraz hamuje rozkład substancji kostnej.

Podstawą w walce z osteoporozą jest dieta z duża zawartością wapnia szczególnie wskazana u kobiet w okresie menopauzy Panie w tym okresie powinny dostarczać od 800 mg do 1200 mg wapnia dziennie wystarczy wypić szklankę mleka,zjeść 50 gr żółtego sera oraz pół puszki sardynek w przybliżeniu będzie to 1000 mg wapnia .

Spożywanie większej dawki wapnia powoduje zahamowanie ubytku masy kostnej do 5% ,źródłem naturalnego wapnia jest mleko i przetwory mleczne wskazane jest spożywanie dużej ilości serów żółtych ,soku pomarańczowych oraz wody np. Muszynianki Dodatkowo wskazane jest spożywanie konserw rybnych z łososia ,sardynek oraz warzyw brokuł soja,rzeżucha,orzechy laskowe,migdały i płatki owsiane.

Ograniczyć do minimum powinniśmy spożywanie szpinaku,pomidorów,papryki ,rabarbaru oraz otrąb pszennych oraz używek. Kobieta paląca papierosy w ilości paczka dziennie po paru latach od 5% do 10% mniejszą gęstość kości i wzrasta ponad 40% ryzyko złamania kości udowej .Zawarta w kawie kofeina też zwiększa ryzyko złamania kości. W walce z osteoporozą wskazany jest ruch oraz pływanie dwa razy w tygodniu ,dodatkowo stosować węglan wapnia, z tym że może wystąpić działanie uboczne w postaci zaparć w tym wypadku zaleca się spożywanie błonnika
.

Leczenie osteoporozy może trwać latami osłabione kości są kruche łamliwe i podatne na złamania .Warto więc już w wieku 30 lat przyjmować większe dawki wapnia by zabezpieczyć się na przyszłość.

Prawdopodobnie trafiłeś tutaj wpisując do wyszukiwarki:

  • osteoporoza leczenie naturalne
  • ziolaostoperoza

Comments are closed.