Kategorie:

Ból pleców, a COVID 19.

Ból pleców zwykle pojawia się na wczesnym etapie rozwoju COVID 19, ale może utrzymywać się przez całą chorobę lub nawet po wyzdrowieniu.

Czy ból pleców jest objawem COVID-19?

Niestety, ból w plecach jest jednym z najczęstszych objawów COVID 19. Najczęściej u lekarza pacjenci skarżą się na:

  • Ból głowy;
  • Ból mięśni;
  • Ból stawów i pleców.

Bóle mięśniowe występują u 36% pacjentów. W ankiecie obejmującej 210 osób, u których zdiagnozowano zakażenie korona wirusem, ponad 46% zgłosiło ból jako objaw, a 43% zgłosiło ból pleców. Istnieją inne badania, które pokazują, że ból pleców jest jednym z najczęstszych objawów infekcji.

Przyczyny bólu pleców.

Główną przyczyną bólu pleców jest odpowiedź immunologiczna organizmu w odpowiedzi na penetrację wirusa. Odpowiedź immunologiczna polega na uwolnieniu cytokin, które z kolei mogą stymulować uwalnianie prostaglandyny, która działa na zakończenia nerwowe, co tłumaczy pojawienie się bólu.

Inne badania pokazują, że ból mięśni, który jest wywoływany przez choroby zakaźne, jest związany z aktywacją cytokiny zwanej interleukiną-6.

Istnieje inny punkt widzenia, uważa się, że wirus SARS-CoV-2 może powodować uszkodzenie tkanek, co odgrywa rolę w rozwoju bólu. Jednak badanie pacjentów z ostrym zespołem oddechowym nie wykazało oznak wirusa w tkance mięśniowej. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie wyjaśnić występowanie bólu pleców.

Składniki zawarte w kurkumie pozwolą ci zachować naturalną odporność.

Kurkuma właściwości

Co więcej, jeśli dokucza ci ból pleców, to rozgrzewający skład zupy z kurkumą może przynieść ci ulgę.

Inne możliwe przyczyny bólu pleców.

Wraz z nadejściem pandemii i wprowadzeniem obostrzeń, życie wielu osób drastycznie się zmieniło. Konieczność spędzania większej ilości czasu w domu, zamykanie sal fitness, zmniejszona aktywność fizyczna i powszechność siedzącego trybu życia to czynniki, które wiążą się z możliwym wzrostem częstości występowania bólu pleców.

Temat ten został nawet poruszony w badaniu przeprowadzonym w Arabii Saudyjskiej pod koniec 2020 roku. Stwierdzono, że 39% osób zgłaszało ból krzyża przed rozpoczęciem pandemii, ale po złagodzeniu restrykcji odsetek osób, które zgłosiły się do klinik, wzrósł do 44%. Istnieją inne dane, które wykazały: przed pandemią częstość występowania bólu krzyża wynosiła 30%, a po – 49%.

Website | + posts

Urodzona we Wrocławiu w późnych latach 80. Obecnie zamieszkuje podwrocławską miejscowość wraz z mężem, dziećmi i kotem. Z wykształcenia pedagog.
Od kilku lat prowadzi blogi na temat zdrowia, dbania o kondycję fizyczną oraz o unikaniu chorób i kontuzji. Swoją pasją chce podzielić się z jak największym gronem osób.
Jeśli szukasz dobrej i wartościowej strony, która może pomóc ci w codziennym dbaniu o zdrowie, to świetnie trafiłeś! Znajdziesz tutaj porady i wskazówki jak naturalnie zadbać o dobrą kondycję organizmu.