Kategorie:

Kwasy omega 3, witaminy B – naturalne antydepresanty.

Avatar
Opublikowane przez Zuzanna

Długa zima ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby wiedzieć, jak temu zapobiec. Niektóre składniki odżywcze mogą pomóc w walce z depresją lub złagodzić jej objawy.

Pokarmy bogate w omega-3

Kraje o wysokim spożyciu ryb, takie jak Japonia, Tajwan i Finlandia, mają zwykle niski poziom odnotowanej depresji. Odwrotnie, w regionach o niskim spożyciu ryb, takich jak Ameryka Północna i Europa, poziom depresji jest około 10 razy wyższy. Kobiety, które rzadko jedzą ryby, są ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój depresji niż te, które często jedzą różne odmiany ryb morskich i owoców morza. Ostatnie badania pokazują, że pokarmy bogate w omega-3 są uważane za jedne z najlepszych naturalnych antydepresantów.

Postaraj się uzyskać wystarczającą ilość kwasów omega-3, aby zwalczyć depresję poprzez samo jedzenie (będziesz potrzebować od 1 do 3 gramów kwasów omega-3 dziennie, aby podnieść nastrój). Zacznij od jedzenia co najmniej dwóch posiłków rybnych w tygodniu. Jeśli nie lubisz ryb, dodaj łyżeczkę mielonego siemienia lnianego, innego dobrego źródła kwasów omega-3, do płatków śniadaniowych, jogurtów lub sałatek każdego dnia.

Pokarmy bogate w witaminy z grupy B.

Większość badań skupia się na kwasie foliowym, B6 i B12, ponieważ tych witamin często brakuje u osób z depresją. Pokarmy bogate w witaminę B mogą być jednym z najlepszych naturalnych antydepresantów. Naukowcy, że od 15 do 38 procent osób z depresją ma niedobór kwasu foliowego. Chociaż nie jest jasne, czy powoduje on depresję, wiemy, że brak kwasu foliowego może opóźnić łagodzenie objawów podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne lub hormony zastępujące naturalne hormony mogą również mieć niski poziom B6 (co może być powodem, dla którego wskaźniki depresji u kobiet są dwa razy wyższe niż u mężczyzn). Ponadto niedobór witaminy B12 jest powszechny wśród wegan, którzy nie jedzą białek zwierzęcych. Badania muszą jeszcze udowodnić, czy witaminy z grupy B mogą zapobiegać depresji lub ją leczyć, chociaż ogólnie uważa się, że jest to korzystne dla zdrowia mózgu.

Ważne jest, aby przyjmować witaminę B6: 1,3 do 1,5 mg dziennie. W większości przypadków wystarczy porcja (100 g) tuńczyka lub filiżanka ciecierzycy. Kolejnym dobrym źródłem jest mąka gryczana. Spożywaj witaminę B12 codziennie. Łatwo ją otrzymać z porcji wołowiny lub jajek.

Kwas foliowy: filiżanka gotowanej soczewicy prawie wystarczy, podobnie jak szklanka gotowanego szpinaku ze szklanką soku pomarańczowego. Dobrymi źródłami są również szparagi i awokado.

Website | + posts

Urodzona we Wrocławiu w późnych latach 80. Obecnie zamieszkuje podwrocławską miejscowość wraz z mężem, dziećmi i kotem. Z wykształcenia pedagog.
Od kilku lat prowadzi blogi na temat zdrowia, dbania o kondycję fizyczną oraz o unikaniu chorób i kontuzji. Swoją pasją chce podzielić się z jak największym gronem osób.
Jeśli szukasz dobrej i wartościowej strony, która może pomóc ci w codziennym dbaniu o zdrowie, to świetnie trafiłeś! Znajdziesz tutaj porady i wskazówki jak naturalnie zadbać o dobrą kondycję organizmu.